Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний е роден на 17 януари, Антоновден, 1978 г. в Стара Загора в семейство на православни родители, изселници от Гюмюрджина (дн. Комотини). Основното си образование завършва в родния си град. През есента на 1993 г. постъпва като ученик в Пловдивската духовна семинария "Св. св. Кирил и Методий".
След завършването на семинарията с отличен успех през 1998 г. е приет за редовен студент в Богословския факултет при Софийския университет "Св. Климент Охридски". По време на следването си е ежедневен клиросен певец в столичния храм „Успение Богородично" в кв. "Малашевци". През пролетта на 2002 г. постъпва като послушник в Клисурския манастир "Св. св. Кирил и Методий" край град Вършец, Видинска епархия.
На 5 август 2002 г. в навечерието на празника Преображение Господне на вечерното богослужение приема монашески постриг, като под мантия го води днешният Велички епископ Сионий, тогава още архимандрит и ректор на Софийската духовна семинария. На 18 октомври 2002 г. е ръкоположен за йеродякон от Негово Високопреосвещенство Видински митрополит Дометиан, а на 17 януари 2003 г. е ръкоположен за йеромонах.
След завършването на Богословския факултет при СУ, от 1 април 2003 г. е назначен, по решение на Св. Синод на БПЦ, за ефимерий и преподавател в Пловдивската духовна семинария "Св. св. Кирил и Методий".
На 21 ноември 2006 г., по решение на Св. Синод, в храма на Пловдивската семинария е възведен в архимандритско достойнство от Негово Високопреосвещенство Русенския митрополит Неофит - тогава председател на Просветната комисия към Светия Синод, а днес патриарх Български.
От 1 май 2007 г. е назначен от Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай за протосингел на Пловдивска света митрополия.
На 23. 03. 2008 г. по решение на Св. Синод на БПЦ е ръкоположен за епископ с титлата Константийски и след въдворяването му в гр. Смолян на 19.04.2008 г. (Лазаровден) е поставен да обгрижва духовно жителите на Родопите.
От 15 юни 2010 г. е назначен за викарен епископ на Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейския митрополит Симеон.
На 27 октомври 2013 г. е избран от Св. Синод на БПЦ-БП за Западно- и Средноевропейски митрополит.
Българска православна църковна община „Св. Иван Рилски”, Виена, Австрия
Основни положения
Българската православна църковна община (БПЦО) „Св. Иван Рилски“ във Виена, Австрия, е основана през 1967 г. Регистрирана е и държавно призната от страна на Република Австрия на 19.05.1969 г. като тяло на публичното право. БПЦО е под юрисдикцията на Българската Патриаршия, Светия Синод със седалище София и принадлежи към Западно- и Средноевропейската епархия със седалище в Берлин, Германия, под омофора на Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний. Обгрижва повече от 10 хиляди вярващи сънародници и приятели на Православието и на България.
Място и дейност – седалище
БПЦО обхваща Република Австрия и притежава единствено представително право в Австрия. Нейното седалище е Виена. До 24.12.1993 г. БПЦО „Св. Иван Рилски“ е ползвала безплатно Руската православна църква в Трети Виенски район, където са отслужвани един път в месеца български служби. През месец март 1993 г. българският посланик във Виена, г-н Александър Караминков предоставя помещение в посолствения жилищен комплекс, което църковната ни община със свои средства е ремонтирала и преустроила в българска църква. Първата българска служба е отслужена на 25.12.1993 г., а на 24.04.1994 г. е тържествено осветена от Западно- и Средноевропейския митрополит Симеон. Всеки неделен ден българската ни църква бива посещавана от около 60 – 80 вярващи сънародници и австрийски приятели на Православието и на България. На големи празници и по специални поводи тя бива посещавана от по 250 – 300 души, между които и видни личности от австрийските делови кръгове. Великденската служба бива посещавана от около 1500 души вярващи сънародници и австрийски приятели на Православието и на България. Това дава основание на църковното настоятелство да мисли в бъдеще за построяване на по-голям храм.
Задачи
Задачите на Българската православна църковна община „св. Иван Рилски“ се състоят в осигуряване духовното обгрижване за задоволяване на духовно-религиозните потребности на членовете на църковната община чрез богослужение, преподаване на светите тайнства, духовно-религиозни поучения, както и чрез културно-религиозни програми, затвърдяващи вярата.
Също така се предвижда и извършване на благотворителна дейност.
Часове по вероучение
От есента на 1997 г. до месец юни 2014 г. в българската ни църква „св. Иван Рилски“ се преподаваше вероучение за деца. В групата имаше и деца от смесени бракове, които научаваха по този начин и български език. Австрийското законодателство позволява в обществените и частни училища да бъде изучавана православна религия. По този начин всички български православни ученици имат възможност да посещават в техните училища часовете по праровславна религия. Така детската група по веручение при църквата ни завърши успешно и плодотворно своята дейност в края на месец юни 2014 г.
Енорийски лист
Издава се от месец октомвро 1991 г. на български и немски език четири пъти в годината в тираж от 2000 в първите петнайсетина години, а в последно време 500 бр. И е признат за официален вестник в Австрия.
Смесен църковен хор
Около 12 ентусиасти под ръководството на енорийския свещеник научиха през 1993 г. заедно с първия диригент на хора Албена Панчева цялата литургия и се включиха от първата служба в активния богослужебен живот на църквата. Следващи диригенти: Дора Дочева, Анна Петкина, маг. Пламен Генов, маг. Константин Илиевски и маг. Ани Футекова. Смесения църковен хор има няколко участия във Виенската катедрала Стефансдом, давал е самостоятелни концерти. Изпълнява успешно предимно църковна музика (българска и руска). Хористите са предимно млади хора специализанти във Виенските консерватории или висши музикални училища, които усъвършенстват своите дарби.
Финансова издръжка
До 31.12.1990 г. БПЦО „св. Иван Рилски“ е получавала цялостна финансова издръжка от Българската патриаршия, Светия Синод – София. От 01.01.1991 г. тя е на пълна финансова самоиздръжка.
Църковно настоятелство и църковна проверителна комисия
Църковното настоятелство се състои от шест души. Председател е енорийският свещеник. Църковната проверителна комисия се състои от трима души. Тя извършва щателен контрол на църковните средства. И двете управителни тела се избират на всеки четири години от общото църковно събрание.
Духовни лица
1967 г. – 1981 г. – протопрезвитер проф. Николай Шиваров
1981 г. – 1986 г. – прот. Иван Петкин
1986 г. – 1990 г. – прот. Иван Георгиев
1990 г. – – ст. ик. Иван Петкин
1995 г. – 2013 г. – прот. Ерих Холаубек
Към дата 01.02.2014 г. има един свещеник и четири иподякони.
Енорийски свещеник – отец Иван Петкин
1963 г. – Основно образование
1969 г. – Софийска духовна семинария „Св. Иван Рилски“
1969 г. – 1973 г. – Клиросен певец и хорист в Софийските храмове „Св. Николай“ и „Св. София“
14.09.1972 г. – ръкоположен за дякон
1973 г. – Духовна академия „Св. Климент Охридски“
1972 г. – 1975 г. – дяконско служение в Софийските храмове „Св. Седмочисленици“ и Руски православен храм „св. Николай“
15.03.1975 г. – ръкоположен за свещеник
1975 г. – 1981 – енорийско служение в Софийските храмове „св. Николай Софийски“ и „Покров Богородичен“
1981 г. – 1986 г. – енорийско служение в БПЦО „Св. Иван Рилски“, Виена
1986 г. – 1990 г. – енорийско служение в Софийския храм „Покров Богородичен“
1990 г. – – енорийско служение в БПЦО „Св. Иван Рилски“, Виена
Актуални адресни данни:
Bulgarische orthodoxe Kirchengemeinde „Hl. Iwan Rilski“, 1040 Wien, Kühnplatz 7, ÖSTERREICH
Интернет страница: www.bok.at
E-Mail: info@bok.at
Mobil: +43 664 22 44 370
Програма на богослуженията
Обявена е винаги на църковната дъска, както и на интернет страницата на общината: www.bok.at
Службите в неделни и празнични дни започват според обявената месечна програма в 10:15 часа.