Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний е роден на 17 януари, Антоновден, 1978 г. в Стара Загора в семейство на православни родители, изселници от Гюмюрджина (дн. Комотини). Основното си образование завършва в родния си град. През есента на 1993 г. постъпва като ученик в Пловдивската духовна семинария "Св. св. Кирил и Методий".
След завършването на семинарията с отличен успех през 1998 г. е приет за редовен студент в Богословския факултет при Софийския университет "Св. Климент Охридски". По време на следването си е ежедневен клиросен певец в столичния храм „Успение Богородично" в кв. "Малашевци". През пролетта на 2002 г. постъпва като послушник в Клисурския манастир "Св. св. Кирил и Методий" край град Вършец, Видинска епархия.
На 5 август 2002 г. в навечерието на празника Преображение Господне на вечерното богослужение приема монашески постриг, като под мантия го води днешният Велички епископ Сионий, тогава още архимандрит и ректор на Софийската духовна семинария. На 18 октомври 2002 г. е ръкоположен за йеродякон от Негово Високопреосвещенство Видински митрополит Дометиан, а на 17 януари 2003 г. е ръкоположен за йеромонах.
След завършването на Богословския факултет при СУ, от 1 април 2003 г. е назначен, по решение на Св. Синод на БПЦ, за ефимерий и преподавател в Пловдивската духовна семинария "Св. св. Кирил и Методий".
На 21 ноември 2006 г., по решение на Св. Синод, в храма на Пловдивската семинария е възведен в архимандритско достойнство от Негово Високопреосвещенство Русенския митрополит Неофит - тогава председател на Просветната комисия към Светия Синод, а днес патриарх Български.
От 1 май 2007 г. е назначен от Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай за протосингел на Пловдивска света митрополия.
На 23. 03. 2008 г. по решение на Св. Синод на БПЦ е ръкоположен за епископ с титлата Константийски и след въдворяването му в гр. Смолян на 19.04.2008 г. (Лазаровден) е поставен да обгрижва духовно жителите на Родопите.
От 15 юни 2010 г. е назначен за викарен епископ на Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейския митрополит Симеон.
На 27 октомври 2013 г. е избран от Св. Синод на БПЦ-БП за Западно- и Средноевропейски митрополит.
БПЦО „Св. Кирил и Методий“ в област Валенсия, Испания
С благословението на Негово Високопреосвещенство Западно и Средноевропейският Митрополит Симеон през м. юли, август и септември на 2002 г. свещ. Александър Великов провежда беседи по православен катехизис за желаещите наши сънародници в един от салоните на католическия храм Сан Антонио в гр. Дения. На 6 октомври 2002 г. по негова инициатива е проведено учредително събрание и е основана БПЦО „Св. Кирил и Методий“ в област Валенсия, Испания, чиито протоколи и устав са утвърдени от Негово Високопреосвещенство Западно и Средноевропейският Митрополит Симеон и епархиския съвет на Европейската епархия. Първите богослужения се провеждат в параклиса „Ермита де Лас Ротас“ Дения. На 6 януари 2003 г. в гр. Дения за първи път е отслужен Богоявленски водосвет и положена традицията за ежегодно благославяне на Средиземноморските води. По-късно богослужението е пренесено в един от салоните на храм Сан Антонио, в центъра на града. На 30 май 2004 г. – Петдесетница в българския храм „Св. Богородица“ в гр. Барселона свещ. Александър е отличен с офикията протоиерей от Негово Високопреосвещенство Западно и Средноевропейският Митрополит Симеон. Общината официално е приета в диоцеза на Българската Западно и Средноевропейска епархия на VI епархийски събор 2005 г. в гр. Регенсбург, Германия. На 5 януари 2003 г. е направен опит за организиране на българите и в гр. Гандия, като свещеникът издейства място за богослужения в Двореца на Иезуитите, но нашите сънародници не откликват на отправената им покана. От 2006 г. до 2009 г. са провеждани богослужения освен в гр. Дения и в: гр. Гандия в Палсио Дукал (Двореца на Иезуитите), гр. Валенсия в църквата Санта Тереза де Хесус (болница д-р Песет) и гр. Енгера в църквата св. Архангел Михаил. Поради непроявен интерес от нашите сънародници богослуженията в тези градове бяха прекратени през 2009 г. Концентрирайки вниманието си изцяло в устройването на ениорийския богослужебен център на общината в гр. Дения, през 2011 г. свещ. Александър Великов успява да получи за самостоятелно ползване Параклиса „Ла Ермита де Санта Лусия“. През м. март 2012 г. църковната община е посетена от Негово Преосвещенство Константийският епоскоп Антоний, по божий промисъл нине здравствующй Западно и Средноевропейски митрополит. С негово благословение и по желание на нашите сънародници се правят опити за възобновяването на богослуженията в гр. Валенсия.
В настоящият момент при храма има двама постоянни църковни певци: Атанас Юнаков (изучава Магистратура по Боголсовие в СУ) и Радостин Дунев (певец в хора на гр. Дения), и един редовен семинарист в четвърти курс на СДС иподякон Божидар Сандев. С тяхна помощ богомолния народ пълноценно участва в евхаристийното събрание.
Свещ. Александър Великов
Роден на 19. 12. 1960 г. в гр. Плевен. През 1983/1984 завършва паралелния курс на Софийска Духовна Семинария „Св. Йоан Рилски“, Черепиш. През 1984/1988 г. завършва Софийска Духовна Академия „Св. Климент Охридски“. През 1988/ 1990 г. специализира нравствено богословие в Санкт Петербургската Духовна Академия. През 1991/1993 г. е съучредител и председател на Православно Християнско Движение „Св. Княз Борис – Михаил“ и лектор по православен катехизис в гр. Плевен. През 1991/1994 г. е църковен настоятел при храм „Св. Троица“ гр. Плевен. През 1992/1994 г. е секретар на Плевенското Архиерейско наместничество и временно управляващият новооткритата Плевенска епархия Константийския еп. Григорий, по настоящем Великотърновски Митрополит Григорий. С негово благословение през 1994 г. провежда пет месечна практика по италиански език като преподавател по православен катехизис при Полската православна църква в гр. Алгеро, Италия. Ръкоположен е за Дякон на 20. 12. 1994 г. и за свещеник на 21. 12. 1994 г. в храм „Св. Димитър“ , гр. Сливен, от Негово Високопреосвещенство Сливенският Митрополит Йоаникий. През 2002 г. депозира кандидат докторска работа по Нов Завет в канцеларията на БФ при ВТУ „Св. Кирил и Методий“, през същата година емигрира в Испания. На 6 октомври 2002 г. по негова инициатива е проведено учредително събрание и е основана БПЦО „Св. Кирил и Методий“ в област Валенсия, Испания. На 30 май 2004 г., Петдесетница, в българския храм „Св. Богородица“ в гр. Барселона е отличен с офикията протоиерей от Негово Високопреосвещенство Западно и Средноевропейският митрополит Симеон. По време на VI епархийски събор на Западно и Средноевропейската епархия, състоял се през 2005 г. в гр. Регенсбург, Германия, е определен за председател на БПЦО „Св. Кирил и Методий“ в област Валенсия, Испания.