Единствената българска православна община в Северна Германия, „Св. Св. Кирил и Методий”, води началото си от 2007 г. Основите за създаването ѝ се полагат още през 2003 г., когато едни от първите настоятели, г-жа Мария Щурм и г-жа Слава Янкова, инициират подписка за български храм в Хамбург. С помощта на почетния консул на Република България в Хамбург, проф. д-р Герд-Винанд Имайер, четири години по-късно усилията им се увенчават с успех. Председател на първото църковно настоятелство става д-р Борис Галунски. Първите богослужения се отслужват от свещеноиконом Юлиан Ангелов и свещеноиконом Любомир Леонтинов от Берлин. Скоро след създаването си общината в Хамбург има собствен свещенослужител в лицето на отец Антоний Найденов, последван през 2010 г. от настоящия свещеник Кръстин Апостолов. По настоящем в църквата се черкуват около 60 миряни в неделно време. Православни християни от България, Германия, Гърция, Сърбия, Молдова, Румъния и Украйна всяка неделя заедно взимат участие в Божествената света литургия, която се отслужва на български и немски език.
Предвид нарастващата нужда от богослужение на роден език се очаква броят на редовно посещаващите храма (с цел причастие или посещение) да достигне около 100. Освен неделните богослужения общината се стреми към извършване на църковно-просветна дейност като занимания по вероучение и Неделно училище за най-малките, на богата културна дейност, организирайки духовни беседи, концерти, филмови прожекции и др., и не на последно място към осъществяване на социални проекти в подкрепа на нуждаещите се сънародници.
От създаването си през 2007г. досега Българската православна църковна община „Св. Св. Кирил и Методий“ в Хамбург извършва своята църковна дейност под наем в храмове на Евангелската църква в града. По настоящем Църковната ни община се намира под наем в гробищния параклис на кв. Алтона, гр. Хамбург с право на ползване през събота и неделя.
При своето първо посещение в Хамбург през декември 2010 г., Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, по това време Константийски епископ, преподава благословение, за да започне акция за набиране на средства за придобиването на Български храм. В рамките на дарителската акция под наслов „Една църква за Хамбург”, стартирана края на 2012 г. под егидата на проф. Имайер, се организират редица културни мероприятия за набиране на поддръжници сред българската и немската общност и събиране на финансови средства. В момента общината работи активно по проекта за построяване на собствен православен храм в гр. Хамбург.
Всяка неделя от 10.00 часа се отслужва Божествена света литургия на адрес:
Diebsteich Kapelle | Am Diebsteich 4 | 22761 Hamburg | Метролиния S3, S21, Станция Diebsteich
Храмът е достъпен за всички Вас всяка неделя от 09:00 до 14:00 ч.
Енорийски свещеник: Кръстин Апостолов
Българската православна църковна община „Св. Иван Рилски Чудотворец“ в Лисабон, Португалия е създадена на 25 декември 2001 година. Повод за създаването на общината е преместването и преустройството на параклис от дома на Царица Иоанна в двора на българското посолство в гр. Лисабон, след нейната смърт. Основен инициатор за създаването на църковната община е архитект Николай Фиков, близък приятел на царицата и дългогодишен председател на Църковното настоятелство. От този момент до края на 2003 година през общината преминават няколко свещеника без да се задържат за дълго.
От декември 2003 година с решение на Св. Синод на Българската православна църква и заповед на Западно- и Средноевропейски митрополит Симеон е назначен енорийски свещеник Гоце Христов. Богослуженията в параклиса станаха редовни и скоро започва да се формира евхаристийна общтност. В богослуженията участваха не само български граждани, но и представители на други народности, като руснаци, украинци, молдованци и др.
Участието на небългарски граждани и усложнената обстановка със сигурността на територията на посолството създаде известно напрежение, което доведе до временно прекъсване на богослуженията в параклиса за няколко месеца през лятото на 2005 година. След възобновяването на богослуженията през септември същата година ситуацията не се подобри, а продължи да се усложнява, което доведе до окончателно прекратяване на богослуженията през септември 2006 година. За няколко месеца бяхме приютени в руския храм, като заедно с руската община извършвахме богослуженията. След отправена молба към кардинал–патриарха на гр. Лисабон, любезно ни беше предоставен за безвъзмездно ползване храм „Nossa Senhora de Lapa” съвместно с католическата енория. Това ни създаваше известно неудобство, тъй като православното богослужение започваше много късно след приключването на католическото. Търсенето на самостоятелен храм продължи без прекъсване през цялото време. Междувременно през ноември 2007 година, след дългогодишни усилия на няколко църковни настоятелства, Църковната ни община получи регистрация по закона за религиозните лица в Португалия.
Благодарение на усилията на църковното настоятелство, тогавашния посланик г–н Иван Петров и тогавашния викарен епикоп на епархията Константийски епископ Антоний и разбира се добрата воля на католическата църква в Лисабон, църковната ни община получи самостоятелен храм за безвъзмездно ползване през февруари 2012 година. Храмът беше ремонтиран и обзаведен, съгласно православните традиции и на Петдесетница същата година беше офциално открит от епископ Антоний в присъствието и на тогавашния премиер г–н Бойко Борисов. От тогава до настоящия момент провеждаме богослуженията си в собствен храм и енорийският живот започва постепенно да се възстановява.
Църковната ни община е многонационална и това само ни обогатява. Радваме се на постоянно изповядващи се и причастяващи се енориаши. Богослужението е огласено от църковния ни хор, съставен от професионални музиканти и богослови. Детското присъствие в храма е осезателно.
Към храма функционира малка библиотека. Обикновинно два пъти годишно за Рождество Христово и за Пасха организираме концерти с участието на децата на църковната ни община, където те имат възможност да покажат какво са научили през годината.
Адрес на храма: Av. Tomás Ribeiro 33, Linda-a-Velha
В събота и неделя от площад „Marques de Pombal“ в Лисабон за предградието Linda-a-Velha пътува автобус 11 на превозвача „Vimeca“ (за разписание: http://www.vimeca.pt). През седмицата по същия маршрут циркулират автобуси 11 на „Vimeca“ и 748 на „Carris“.
Енорийски свещеник: свещеноиконом Гоце Христов
Българската православна църковна община „Св. Богоявление“ е основана през 2006 год. от група православни християни, живеещи в Сеговия. В началото на тази година те се обръщат с молба към Западно- и Средноевропейския митрополит Симеон да им бъде изпратен свещенослужител, необходим за духовното обгрижване на православните християни, живеещи в централния регион на Испания. За целта митрополит Симеон изпраща от България свщ. Серафим Вълков със задачата да легализира БПЦО в Испания, според изискванията на местното законодателство и да организира духовния живот в поверената му енория. След няколко месечно пребиваване в Испания, свщ. Серафим, сблъсквайки се с трудностите на емигрантския живот и несрещайки подкрепа от местното население, напуска Испания и по този начин не изпълнява поверените му задачи.
През 2007 год. на събора в гр. Будапеща в диоцеза на Западно- и Средноевропейска Епархия е приет като свещенослужител свщ. Юлий Николов. Същият живее в гр. Мадрид от 1990 год. На него са възложени същите задачи. През април на 2008 год., след като получава съответните акредитивни писма от митрополията в гр. Берлин, свщ. Юлий Николов влиза в преговори с католическата църква в гр. Сеговия и успява да подсигури със съответен договор за нуждите на православната община самостоятелен храм, намиращ се в централната част на историческия град Сеговия. През същата тази година се регистрира и официално се установява Б.П.Ц. в Сеговия според изискванията на испанското законодателство.
Свещеник Юлий Николов Николов завършва напълно висшето си образование в Духовна Академия „Св. Климент Охридски” през 1988 год. Като свещеник към Софийска Митрополия работи от 01.01.1986 до 20.07.1990 год., след което се установява на постояно местожителство в Испания. Отличен е с офикията протойерей на 19 октомври 2009 год. в гр. Рим. В Мадрид, Испания специализира при университета „Хуан Карлос”:
На 12 юни 2011 год. – Неделя Петдесетница – Негово Преосвещенство епископ Антоний постригва за четци, певци и свещоносци при храма „Св.Богоявление“ в Сеговия, Валери Бориславов и Георги Русанов.
Адрес на храма: Av. Tomás Ribeiro 33, Linda-a-Velha
В събота и неделя от площад „Marques de Pombal“ в Лисабон за предградието Linda-a-Velha пътува автобус 11 на превозвача „Vimeca“ (за разписание: http://www.vimeca.pt). През седмицата по същия маршрут циркулират автобуси 11 на „Vimeca“ и 748 на „Carris“.
Енорийски свещеник: свещеноиконом Гоце Христов
Българската църковна община в гр. Милано, Италия е основана преди десетина години. За своите религиозни нужди нашата община ползва храм „Св. Мария Възстановителка” (Santa Maria Riparatrice) в центъра на италианския мегаполис. Храмът се намира на улица Sant’Antonio, 5. Tъй като той се използва и от римокатолици, членовете на енорийската ни община са поставяли подвижни икони по време на богослужението. Изработеният и поставен в момента иконостас също е подвижен. Той е дело на изкусния майстор-резбар Иван Новаков от Асеновград. Иконите в него са копия на творби на художника-иконописец Енчо Узунов от Троянско, който от много години работи и в Италия.
Църковната община в гр. Милано е основана в навечерието на Рождество Христово 2005 г. и е наименована от учредителите си „Рождество Христово”. През 2007 г. когато получават възможността да ползват Богородичния храм, църковната ни община е преименована в „Св. Амвросий Медиолански”, чийто празник е на 7 декември. От 2006 г. до м. февруари 2014г. в гр. Милано служи българският свещеник Ивалин Славов, завършил Софийската духовна семинария „Св. Иван Рилски“ и богословския факултет в Букурещ. В момента той е енорийски свещеник в град Пловдив.
За благозвучието по време на светата Литургия се грижат псалтите г-н Николай Граминов – председател на Църковното настоятелство, г-н Огнян Наков и г-жа Бригита Карагьозова.
На 7 декември 2014 г., за енорийски свещеник на БПЦО „Св. Амвросий Медиолански” бе въдворен свещ. Стефан (Стоил) Паликаров.
Xрамът е отворен всяка неделя от 9:30 до 13:00 ч. Богослужението започва в 10:00 ч.
„СВ. АМВРОСИЙ МЕДИОЛАНСКИ”
Via Sant’Antonio, 5
20122 Милано
Италия
РОДЕН: гр. София на27.10.1982 г.
ОБРАЗОВАНИЕ:
СЕМЕЙНО ПОЛОЖЕНИЕ: Женен с едно дете
ДАТА НА РЪКОПОЛОЖЕНИЕ:
Свещеник: Стефан (Стоил) Паликаров
Единствената българска православна община в Северна Германия, „Св. Св. Кирил и Методий”, води началото си от 2007 г. Основите за създаването ѝ се полагат още през 2003 г., когато едни от първите настоятели, г-жа Мария Щурм и г-жа Слава Янкова, инициират подписка за български храм в Хамбург. С помощта на почетния консул на Република България в Хамбург, проф. д-р Герд-Винанд Имайер, четири години по-късно усилията им се увенчават с успех. Председател на първото църковно настоятелство става д-р Борис Галунски. Първите богослужения се отслужват от свещеноиконом Юлиан Ангелов и свещеноиконом Любомир Леонтинов от Берлин. Скоро след създаването си общината в Хамбург има собствен свещенослужител в лицето на отец Антоний Найденов, последван през 2010 г. от настоящия свещеник Кръстин Апостолов. По настоящем в църквата се черкуват около 60 миряни в неделно време. Православни християни от България, Германия, Гърция, Сърбия, Молдова, Румъния и Украйна всяка неделя заедно взимат участие в Божествената света литургия, която се отслужва на български и немски език.
Предвид нарастващата нужда от богослужение на роден език се очаква броят на редовно посещаващите храма (с цел причастие или посещение) да достигне около 100. Освен неделните богослужения общината се стреми към извършване на църковно-просветна дейност като занимания по вероучение и Неделно училище за най-малките, на богата културна дейност, организирайки духовни беседи, концерти, филмови прожекции и др., и не на последно място към осъществяване на социални проекти в подкрепа на нуждаещите се сънародници.
От създаването си през 2007г. досега Българската православна църковна община „Св. Св. Кирил и Методий“ в Хамбург извършва своята църковна дейност под наем в храмове на Евангелската църква в града. По настоящем Църковната ни община се намира под наем в гробищния параклис на кв. Алтона, гр. Хамбург с право на ползване през събота и неделя.
При своето първо посещение в Хамбург през декември 2010 г., Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, по това време Константийски епископ, преподава благословение, за да започне акция за набиране на средства за придобиването на Български храм. В рамките на дарителската акция под наслов „Една църква за Хамбург”, стартирана края на 2012 г. под егидата на проф. Имайер, се организират редица културни мероприятия за набиране на поддръжници сред българската и немската общност и събиране на финансови средства. В момента общината работи активно по проекта за построяване на собствен православен храм в гр. Хамбург.
Всяка неделя от 10.00 часа се отслужва Божествена света литургия на адрес:
Diebsteich Kapelle | Am Diebsteich 4 | 22761 Hamburg | Метролиния S3, S21, Станция Diebsteich
Храмът е достъпен за всички Вас всяка неделя от 09:00 до 14:00 ч.
Енорийски свещеник: Кръстин Апостолов
Българската православна църковна община „Св. Иван Рилски Чудотворец“ в Лисабон, Португалия е създадена на 25 декември 2001 година. Повод за създаването на общината е преместването и преустройството на параклис от дома на Царица Иоанна в двора на българското посолство в гр. Лисабон, след нейната смърт. Основен инициатор за създаването на църковната община е архитект Николай Фиков, близък приятел на царицата и дългогодишен председател на Църковното настоятелство. От този момент до края на 2003 година през общината преминават няколко свещеника без да се задържат за дълго.
От декември 2003 година с решение на Св. Синод на Българската православна църква и заповед на Западно- и Средноевропейски митрополит Симеон е назначен енорийски свещеник Гоце Христов. Богослуженията в параклиса станаха редовни и скоро започва да се формира евхаристийна общтност. В богослуженията участваха не само български граждани, но и представители на други народности, като руснаци, украинци, молдованци и др.
Участието на небългарски граждани и усложнената обстановка със сигурността на територията на посолството създаде известно напрежение, което доведе до временно прекъсване на богослуженията в параклиса за няколко месеца през лятото на 2005 година. След възобновяването на богослуженията през септември същата година ситуацията не се подобри, а продължи да се усложнява, което доведе до окончателно прекратяване на богослуженията през септември 2006 година. За няколко месеца бяхме приютени в руския храм, като заедно с руската община извършвахме богослуженията. След отправена молба към кардинал–патриарха на гр. Лисабон, любезно ни беше предоставен за безвъзмездно ползване храм „Nossa Senhora de Lapa” съвместно с католическата енория. Това ни създаваше известно неудобство, тъй като православното богослужение започваше много късно след приключването на католическото. Търсенето на самостоятелен храм продължи без прекъсване през цялото време. Междувременно през ноември 2007 година, след дългогодишни усилия на няколко църковни настоятелства, Църковната ни община получи регистрация по закона за религиозните лица в Португалия.
Благодарение на усилията на църковното настоятелство, тогавашния посланик г–н Иван Петров и тогавашния викарен епикоп на епархията Константийски епископ Антоний и разбира се добрата воля на католическата църква в Лисабон, църковната ни община получи самостоятелен храм за безвъзмездно ползване през февруари 2012 година. Храмът беше ремонтиран и обзаведен, съгласно православните традиции и на Петдесетница същата година беше офциално открит от епископ Антоний в присъствието и на тогавашния премиер г–н Бойко Борисов. От тогава до настоящия момент провеждаме богослуженията си в собствен храм и енорийският живот започва постепенно да се възстановява.
Църковната ни община е многонационална и това само ни обогатява. Радваме се на постоянно изповядващи се и причастяващи се енориаши. Богослужението е огласено от църковния ни хор, съставен от професионални музиканти и богослови. Детското присъствие в храма е осезателно.
Към храма функционира малка библиотека. Обикновинно два пъти годишно за Рождество Христово и за Пасха организираме концерти с участието на децата на църковната ни община, където те имат възможност да покажат какво са научили през годината.
Адрес на храма: Av. Tomás Ribeiro 33, Linda-a-Velha
В събота и неделя от площад „Marques de Pombal“ в Лисабон за предградието Linda-a-Velha пътува автобус 11 на превозвача „Vimeca“ (за разписание: http://www.vimeca.pt). През седмицата по същия маршрут циркулират автобуси 11 на „Vimeca“ и 748 на „Carris“.
Енорийски свещеник: свещеноиконом Гоце Христов
Diözese von West- und Mitteleuropa
Bulgarische Orthodoxe Kirche
Leibnizstraße 77/78
10625 Berlin
Deutschland
Tel.: +49 (0) 30 52 54 80 55